Jdi na obsah Jdi na menu
 


Games Convention 2007 - preview

Games Convention 2007 - preview

Podívali jsme se na lahůdky, které si na nás chystají herní tvůrci v rámci největší evropské výstavy Games Convention, která je od ČR vzdálená skutečně jen coby kamenem dohodil. Přesvědčíme vás, že se vyplatí jí navštívit.

Letošní E3 byla jiná než dříve. Levnější, menší, útulnější, nenápadnější. I s odstupem je těžké říci, zda lepší, nebo horší. Každopádně je pryč a herní scéna žije jinými podněty. Jedním z nich je chystaná výstava Games Convention v německém Lipsku, která si již za několik let své existence stihla vybudovat slušnou tradici a renomé jak mezi hráči, tak vystavovateli. Jelikož E3 skutečně nenaplnila své někdejší poslání, jímž byla velkolepá show pro masy (ačkoliv oficiálně šlo vždy o akci pro novináře, zatímco GC je od začátku přístupná veřejnosti), a žádná jiná výstava ji v tomto směru dosud nenahradila, upírají se zraky všech insiderů zákonitě k Lipsku. Vždyť právě tam letos může být nastolen nový trend. Pokud se pořadatelé a vystavovatelé budou činit, můžeme mít kousek za hranicemi každoročně nejvýznamnější herní událost nejen v Evropě, ale celém západním světě (Asie je přeci jen trochu jiná kapitola). Německé veletržní město vskutku není daleko, přičemž jeho dostupnost autem, vlakem či autobusem v průměru za tři hodiny z Prahy je přímo ideální. Podle všeho se zdá, že Games Convention (23.-26.8.2007) letos opravdu chytne hozenou rukavici. Podívejme se v maximálním minimu, co nás tu čeká a nemine.


Games Convention 2006

10tacle Studios
Toto internacionální vydavatelství každým rokem roste a na letošní výstavě by mělo být důstojným konkurentem dosud mnohem silnějším konkurentům. Na jejich stánku najdeme prezentace rovnou pěti PC projektů. Dost možná tím nejvyhledávanějším bude pokračování oceňované strategické série Codename Panzers. Ta se z druhé světové přesouvá do období a kulis studené války s podtitulem Cold War. Nabídne vylepšený engine a především zajímavé variabilní mise v zatím nepříliš omšelém scénáři. Jistým odlehčením pak bude kousek Happy Hippos, který je pochopitelně pro děti a inspiruje se především i českým capartům známými figurkami z tzv. vajíček s překvapeními. Žánrově se bude jednat o veselou hopsačku.


Mnoho zatím není známo o Black Prophecy. Víme jen, že půjde o nový online akční titul, kde budou v popředí stát vesmírné bitvy. Ještě větším tajemstvím potom je dosud neoznámený next-gen titul, který zatím nemá ani jméno. Je prý vyvíjen v Belgii a na GC bude představen výhradně odbornému publiku. To si však jistě nenechá své dojmy pro sebe, a tak se můžeme těšit i na zajímavá odhalení. Chybět by neměla ani epická šermířská akce Elveon, která je vyvíjena na Slovensku.

Activision
Tradiční herní firma se letos konečně dostala do černých čísel a její vyhlídky jsou velmi slušné. Vděčí za to především zaručenému hitu Call of Duty 4. Poprvé v historii této série opustíme druhou světovou válku a přesuneme se na moderní bojiště. To však není tou největší změnou. Posunu dozná totiž i hratelnost. Ta bude rozdělena do dvou větví. Za Američany si zahrajeme tradiční akci plnou přestřelek, za Brity se budeme spíše nenápadně plížit. Prvky naprosté arkády pak mají být velmi utlumeny. Nemenší nadšení vzbuzuje i takřka dokončené Enemy Territorry: Quake Wars. Ani to se neopírá o tradiční druhou světovou, nýbrž se orientuje směrem do budoucnosti, kdy lidstvo bude muset čelit invazi Stroggů.Atari
Společnost Atari se už nějaký ten rok potýká s hospodařením ve ztrátě, a jak se zdá, jiné to nebude ani letos. Její kdysi bohaté portfolio již není zdaleka tak exluzvní, jak jsme byli zvyklí. Vedle spíše béčkové produkce na konzole se však i na PC můžeme těšit na několik titulů stojících za pozornost. Předně je to Zaklínač, který je nyní v polském CD Projekt Red Studiu dokončován a na GC bude s velkou pravděpodobností k dispozici hratelná verze v prakticky finálním stádiu. Do vydání stanoveného na 26. října se mají vychytávat především drobné chyby. Podle nejrůznějších zpráv se toto RPG na motivy románů o Zaklínači od Andrzeje Sapkowského nebývale povedlo a přes nezkušenost tvůrců připomíná velké západní hry na hrdiny, navíc se špičkovou atmosférou čerpanou z knih. Jistým příslibem je také The Obsure 2 – pokračování obdoby Silent Hillu, která byla se svými teenagery v hlavní roli přeci jen o něco přízemnější, ale nikoliv špatná. U dvojky bychom se měli bát ještě o mnoho více. Bát se budeme i u Race 07, ale trochu jinak, a to především toho, abychom nevylétli z tratě a nenarazili do zdi. Tento titul je totiž následovníkem oblíbených hardcore závodních simulací ze stáje Simbinu, tvůrců GTR.


JoWood
Rakouský publisher v poslední době řešil především problémy se sérií Gothic. Smlouvu mu totiž vypovědělo studio Piranha Bytes, a tak pro třetí díl tohoto monstrózního RPG světa nebyly zajištěny přísuny potřebných updatů. Nehledě na to, že zároveň JoWood hledá schopné tvůrce čtyřky. Možná se nějakého ohlášení v tomto smyslu dočkáme již na GC. Zcela určitě tu ale zakopneme o stánky nadepsané Painkiller Overdose, což je do komerční podoby převáděný mod pro velice populární frenetickou akci. Našince potěší, že na něm pracuje pražské MindWare studio. Zajímavý je však především titul zvaný Mercenary Wars. Nejde totiž o nic menšího než pokračování nepříliš úspěšné multiplayerové akce Söldner, která ekonomicky zcela pohořela a je tak jedině logické, že se JoWood distancuje od jejího názvu. Styčné plochy tu jsou ale zcela jasně patrné. Naštěstí už autoři nekladou tak značný důraz na megalomanii, což dává prostor naději, že hra tentokrát nebude tak hrozivě zabugovaná, místy až nehratelná. Spíše raritou bude Lifesigns: Hospital Affairs, kde se v roli doktora budeme snažit zvládat jak náročné operace, tak i vlastní stres apod. Nabídku pak uzavírají nové díly adventur ze série Agatha Christie.


Electronic Arts
I obří americký moloch, který se na minulých ročnících GC vyskytoval spíše jen proto, „aby se neřeklo“, bude chtít letos zaujmout. Za tímto účelem osedlá své takřka hotové koně. Předně to bude Crysis v hratelné verzi, které je obzvlášť v Německu, ale po značné mediální pasáži už i na celém světě nejočekávanější akcí současnosti. Dojmy německých žurnalistů, kteří prakticky každý měsíc testují nové revize hry, jsou čím dál tím oslavnější. Údajně tu tak skvělá střílečka nebyla již dlouho, a to nejen kvůli grafice. EA se stará i o vydání Hellgate: London. Přestože je toto akční RPG od bývalých zaměstnanců Blizzardu stále nedočkavě vyhlíženo, představy o naprosto ideálním titulu trochu zchladila E3 prezentace. Ukázalo se, že hra nevypadá tak skvěle, jak se do té doby zdálo a že to s tím sesazením Diabla z trůnu nebude zase tak jednoznačné. Uvidíme, co napoví prezentace právě v Lipsku.


Není radno zapomínat na evergreeny ze stáje největšího světového vydavatele. Patří k nim nový díl Medal of Honor s podtitulem Airborne, jehož autoři nejspíše znovu předvedou seskok padákem na libovolně vybrané místo na mapě. Ačkoliv je to určitě skvělá vychytávka, ve skrytu duše doufáme, že uvidíme i pořádnou akci, jakou dokázal zprostředkovat především první díl této série. Již jedenáctý díl Need for Speed, Pro Street, znamená především návrat od undergroundového ke klasickému ježdění, tentokrát dokonce na vyhrazených okruzích. Tuning a svižná arkádová hratelnost nicméně coby trademarky ságy zůstávají. Očekáváme i nové díly NHL, FIFA, NBA a Tigera Woodese. Jen škoda, že na PC se opět ve sportovních sériích nedočkáme next-genové grafiky.

Midway
Poslední dobou neuvěřitelně se rozrůstající společnost má hned několik trumfů v rukávu. Tím největším je dozajista Unreal Tournament 3, na jehož vydání se klepou všichni alespoň trochu akčně pozitivní hráči. Na GC by neměly chybět obsáhlé ukázky jak jeho multiplayeru, tak i singleplayeru, jenž je sice postaven na spojení map pro více hráčů, nabídne však vlastní příběh a skvělou umělou inteligenci. Jsme na to zvědaví. Výhradně singleplayerovým směrem bude zaměřen Stranglehold od Johna Woo. Brutální akci ve stylu Maxe Payna, se zničitelným prostředím a spoustou „made by Woo“ efektů či pohybů si zkrátka nemůžete nechat ujít. Nadějnou trojici stříleček uzavírá Blacksite: Area 51. Jak už název napovídá, podíváme se do okolí tajemstvím opředené Oblasti 51 a pořádně provětráme kožichy mimozemským nepřátelům. Doufejme, že si to budeme moci ozkoušet již na stánku Midwaye.


UbiSoft
Největší evropský vydavatel se nechce nechat zahanbit, přesto do bitvy na německém poli nepůjde v plné zbroji. I tak má ale slušné šance ke svému tradičně velkolepému stánku přilákat zástupy větší než malé. O jejich zraky by se měla pokoušet především očekávané akce Haze, a to nejen prezentací singleplayerového, ale ve světové premiéře i kooperativního herního módu až pro čtyři hráče. Haze je novináři často přirovnáván k Far Cry, a přestože se Ubisoft snaží o odlišení obou těchto svých titulů, srovnání se nejspíše nevyhnou. V oficiálním seznamu vystavovaných titulů sice vydavatel Far Cry 2 neuvedl, ale vzhledem k tomu, že již měsíc před výstavou vypustil do světa rozsáhlé info o tomto titulu, dá se jeho přítomnost očekávat coby jakýsi trumf, dost možná však prezentovaný pouze VIP návštěvníkům. Ubisoft se oba své FPS šlágry opravdu snaží odlišit. Zatímco Haze se odehrává v opět víceméně malebném jihoamerickém prostředí, Far Cry 2 uvrhne hráče do rovníkové Afriky se značně „špinavým“, realitu co možná nejvíce připomínajícím vzezřením.


Zkrátka nepřijdou ani stratégové. Především již šestý díl domácích Settlers s podtitulem Rise of the King má obrovské ambice navrátit sérii ztracenou slávu. Oproti pátému dílu, který se posunul směrem k mainstreamovým RTS, se očekává návrat ke kořenům ságy. To znamená piplání lidiček a značná starost o rozvoj města. Konečně by tu však měl být smysluplně zastoupen válečný aspekt. Četní příznivci Heroes of Might and Magic se sice nemohou radovat z nového dílu, jistě se však spokojí i s obsáhlým datadiskem k pětce Tribes of the East. PC hráče by mohla zajímat ještě letecká arkáda Blazing Angels 2: Secret Missions of WWII, ta je však dosud potvrzena pouze pro Xbox 360. Očekáváme nicméně, že PC verze bude následovat s nevelkým odstupem. Ptáte se, kde je Assasins Creed a Splinter Cell: Conviction? Inu, doma v Montrealu. Ubisoft tyto tituly podrobně prezentoval na vlastní akci Ubidays a také na E3. Nechce jejich autory znovu zatěžovat přípravou prezentace, protože i tak jsou prý ve skluzu.

Vivendi
Ani mediální kolos Vivendi si nenechá ujít příležitost prezentovat své tituly, které poslední dobou budí přímo pozdvižení. Hovoříme pochopitelně o divizi studia Blizzard. To sice před několika dny pořádalo vlastní sešlost zvanou BlizzCon, jejich hry bychom na výstavě ale i tak měli vidět. Starcraft 2 se tu nejspíš bude chlubit nově odhalenou rasou Terranů a také prvky singleplayerové kampaně. Nedá se však očekávat, že bychom se dočkali nových informací, například o rase Zergů. Nejspíš se tu setkáme také s datadiskem k nejhranějšímu MMORPG dneška World of Warcraft. Ohledně Wrath of the Lich King naopak takřka každá informace zavání novotou, takže už kvůli těmto dvěma želízkům v ohni bude u stánku Vivendi nával. A to jsme ještě nezmínili už třetí díl oblíbené strategické série Empire Earth, která bude konečně vypadat graficky skvěle a herně to vidíme na hodně komplexní RTS. Nemenší ambice má akční TimeShift, který nás zavede do syrové budoucnosti a v přestřelkách konkurujících adrenalinovostí těm z F.E.A.R. umožní hrátky s časem. Á propos, když jsme u toho F.E.A.R.u, nesmíme zapomenout ani na datadisk Perseus Mandate s novým obsahem.


Ostatní
Projeli jsme si jen ty největší stánky, abychom vás trochu navnadili na jedinečnou událost a také příležitost. Kdy jindy uvidíte tolik her pohromadě, a to navíc spolu s jejich tvůrci v rámci velkolepých show? Nehledě na to, že mnohé z nich si budete moci na vlastní kůži ozkoušet. Zdaleka jsme neuvedli všechny. Čekat by tu měl ještě například prakticky hotový Bioshock, Half-Life 2: Episode Two či německé naděje, jako je Sacred 2, tradicionalistické RPG The Black Eye: Drakensang. Zapomínat nesmíme ani na nadějné studio Deep Shadows z Ukrajiny, které má za sebou Boiling Point a chce na něj navázat podobně rozsáhlým, ale mnohem variabilnějším a méně zabugovaným White Gold a které pracuje i na monstrózním projektu The Precursors, jenž kombinuje klasickou akci, souboje ve vesmírných lodí a výrazné RPG prvky. Zkrátka kompletní simulace vesmírného žoldáka. Bude toho pochopitelně mnohem více a v plánu je i několik zásadních oznámení zbrusu nových projektů. Prozradíme, že přinejmenším jeden z nich je z Čech a jeho odhalení potěší snad opravdu každého.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

baret

(baret, 24. 9. 2007 16:13)

ale jinak to mas good

lol

(lol, 24. 9. 2007 16:12)

ty obrazky nejdou otevrit skoda