Přijde vám tento příběh jako téměř hororový? Možná, ale je to jeho denní chleba. On je totiž nejsilnější, On je nejtajemnější, On je prostě Zaklínač.
Historka, kterou jsem se zde pokusil reprodukovat je osmým dílem z celkových třinácti povídek Andreje Sapkowského ze série The Witcher (do češtiny velmi citlivě přeloženo jako Zaklínač). Tuto epizodu shrnuli vývojáři z CD Projekt Red do sedmiminutového renderovaného videa, které předváděli v malém kinosálu na lipské Games Convention. Nemusím vám určitě říkat, že před tímto stánkem byla skutečně velká fronta a diváci vycházeli povětšinou nadšeni. My navíc měli možnost zkrotit svými prsty tajemného Geralta a jeho schopnosti v neveřejné hratelné verzi hry a proto se s vámi podělíme o naše dojmy.
Zakoupením licence na dílo pana Sapkowského si hoši a dívky z CD Projektu poměrně ušetřili práci a získali ultimátní materiál, protože jim přinesla skutečně propracovaný příběh, prostředí, ale i lidské osudy a historii. Příběh hry se bude odehrávat po příbězích z knížek, ale bude na ně navazovat. Země je roztříštěna léty bojů se zlou říší Nilfgaard, které znamenaly katastrofu pro většinu obyvatel této krajiny a velmi ji chybí ruka vládce. A toto je prostředí, v němž se pohybuje on, temný lovec Geralt, jehož spojencem je tma a kterého nějaký stín za rohem jen tak nevystraší.
Prostředí se skutečně povedlo grafikům vystihnout a z každé vesničky dýchá atmosféra středověkého života a z temných močálů sálá strach a temnota. Krajina je až neuvěřitelně propracována a nebýt povětšinou temné oblohy, člověk by se cítil jak na prázdninách v krásných oblastech. Temné lesy, mlhavé močály, zemědělské osamocené usedlosti, zříceniny a políčka – to vše je propracováno s velkým smyslem pro detail a grafika bude velmi silnou devizou hry. Mimo hezké grafiky je třeba ještě vyzdvihnout úlohu ručně kreslených flashbacků, které vám v průběhu hry připomenou některé starší okamžiky.
Městečka jsou slušně zalidněna a rozhodně se nekoná to co se děje v některých RPG, kde jsou ve městě tři postavy a to pro autory znamená zalidněné město (ano narážím třeba na jinak velmi dobrý Gothic III). Každá z postav koná své činnosti a má svůj denní harmonogram, kterým se řídí (děti si hrají, vesničané pracují nebo oslavují). Některé s vámi promluví, jiné se na vás ani nepodívají, některé se na vás oboří, když do nich při chůzi narazíte a některé vám možná zadají některý z desítek bočních úkolů, který vám může přinést cenné bonusy. Tím jak se budete v průběhu hry chovat, se můžete dopracovat k jednomu ze tří přítomných konců, takže nebude záležet jen na jednom rozhodnutí na konci hry (ala S.T.A.L.K.E.R), ale spíše na vašem chování během celé hry (něco jako akční hit BioShock a otázka zabít, či nezabít sběračku Adama), čímž je částečně zaručena velká možnost hraní znovu a znovu (krásný anglický výraz replayabilita).
Celkový ovládací interface se povedlo navrhnout skutečně efektně a krom toho že je účelný, je i velmi graficky přívětivý. HUD je rozprostřeno po obou stranách obrazovky, ale je úzký a designově zakulacený, takže neruší a vše je hned po ruce. Na grafiku dle mě již není třeba sáhnout. Ačkoliv jsem hru hrát prvně, během pár minut mi ovládání přešlo do krve a nepocítil jsem větší problém. Možná trochu Geralt později reaguje na příkazy, ale tato věc byla zmíněna přímo u hry a tak je to buď známý bug, nebo úmysl, aby se daly tahy trochu plánovat. Občas mi rozmezí mezi klikem a činem přišlo skutečně dlouhé. Uvidíme ve finální plné verzi.
Jednou z hlavních součástí hry jsou souboje. Díky využití pomoci profesionálních odborníků na středověké souboje a technologie motion capture jsou skutečně realistické a dynamické. Geralt má schopnost tří odlišných útoků – rychlý (vhodný na malé a slabé nepřátele), silný (proti velkým a obrněným) a skupinový (proti skupinkám nepřátel). Při skupinovém lze přepnou pohled za zády a vidět tak více prostoru kolem sebe. V CD Projektu totiž poměrně efektně vyřešili otázku, kterak hráči sdělit na jakou postavu si ještě může dovolit a která už je na něj moc silná. Poznáme to podle vzezření nepřítele, je li malý a subtilní, bude slabší než velký a těžkotonážní. Podle slov autorů bude na první pohled jasné, co si na koho můžeme dovolit. Sám jsem tento systém otestoval, když jsem několika rychlými útoky chtěl skolit velkou mnohonohou zelenou potvoru. Efektivnost útoku byla mizerná, spíše žádná a potvora mě rychle zabila. Naštěstí načítání a loadování šlo skutečně rychle (pokud to takhle půjde v plné verzi, bude to super) a tak jsem na ni mohl vyrazit znovu tentokráte se silným útokem, který byl podstatně lepší a po chvíli jsem již mohl meditovat nad mrtvolou ošklivého tvora. Meditace je důležitá pro regeneraci Geralta a také při ní můžete mixovat koktejly … eh tedy lektvary, které dočasně zvýší některé vaše statistiky nebo přidají nějakou schopnost. Lze se jimi také předávkovat.
Krom tří rozdílných úkolů ovládá Geralt dva druhy zbraní. Chladné zbraně na lidské protivníky a stříbrné zbraně na vlkodlaky a jinou havěť. Samozřejmostí jsou komba, která ale mají poněkud složitější a náročnější vyvolávání, které spočívá v kurzoru, jež se mění podle situace a pokud vystihnete moment, kdy se změní na odpovídající symbol, Geralt provede některý silnější útok nebo speciální pohyb. Krom toho lze pravým tlačítkem sesílat kouzla. Jsou to kouzla spíše slabšího charakteru, však také nehrajeme za žádného Gandalfa. V knihách jsou označovány jako znamění. Já jsem měl k dispozici symbol Ard, který srazí nepřítele k zemi a pokud je nepřítel slabý, odhodí ho do dáli. Těchto symbolů bude ve hře mnoho a na celkový seznam si musíme ještě počkat.
Tu a tam se stane, že bojujete bok po boku s přátelskými NPC, i když je Geralt především vlk samotář. Jejich inteligence je poměrně na výši a nejen že se nepletou a dokážou sami bojovat, ale pokud souboj vyhrají, nelelkují na místě, ale hned se přesunout pomoci vám, nebo nějakému méně úspěšnému kolegovi. O zvuku se nemá cenu v tuto chvíli rozepisovat, protože ladné středověké rytmy a zvuky boje dokonale zapadly v ruchu výstavy a tak si na ohodnocení ozvučení počkejme do plné verze.
Autoři tvrdí, že dovést Geralta ke konci příběhu zabere kolem 60 hodin času, což je hodně a pokud tomu tak skutečně bude, doufejme, že hra neztratí šťávu a náboj. Ve spojitosti s naší republikou je třeba zmínit příkladný postup CD Projektu, který nejenže hru lokalizuje kompletně do češtiny včetně dabingu, ale i do krabice s hrou přidá bonusy jako soundtrack, mapu, 80-ti stránkový průvodce kompletně v češtině, plnohodnotný manuál a jednu povídku od Sapkowského. A to je prosím normální verze za krásnou cenu 899,-. V bonusové verzi naleznete mimo toho co je v normální verzi ještě dokument o tvorbě hry, knihu s artworky, pohlednici, sadu sběratelských karet, unikátní přehled do hry a medailon s hlavou vlka (hlavní motiv Zaklínače – značka cechu Kaer Morhen). Myslím, že soupis věcí je skutečně rozsáhlý a všichni tvůrci by si měli z CD Projektu vzít příklad, protože takové postarání o hráče, kteří si koupí originálku, je opravdu příkladné.
Co říci na závěr? Pro ty kdo sledují Zaklínače a nemohou se dočkat, je každé slovo chvály zbytečné. Pro ty, kdo si přečetli článek a těší se, také nemá smysl nic říkat a pro vás ostatní?! Zkuste si článek přečíst ještě jednou, protože je velmi pravděpodobné, že Zaklínač na našich monitorech rozjede něco nevídaného s velmi propracovaným a smysluplným příběhem, dynamickými souboji, desítkami nepřátel, magií a hlavně kupou atmosféry, zradami a přátelstvím. Vše zatím vypadá velmi nadějně a musela by být hodně velká smůla, kdyby se něco zvrhlo a hra byla pokažena. Zaklínač vychází v profesionální české verzi 26. září za cenu 899Kč.